14 iulie, Ziua transmisioniștilor militari

În fiecare an, la 14 iulie, se sărbătoreşte Ziua transmisioniştilor militari, data fiind aleasă întrucât în ziua de 14 iulie 1873, principele Carol a semnat Înaltul Decret nr. 1303, prin care s-a aprobat înfiinţarea unei secţii de telegrafişti militari în cadrul Batalionului de geniu al Armatei României, marcând astfel apariţia transmisiunilor militare.

Asociația de Reconstituiri Istorice „Ferdinand I”, prin acțiunile pe care le organizează sau la participă, reconstituie și tradiția trasmisiunilor militare prin uniforme, accesorii și echipamente radio și de comunicație militare, prin intermediul domnului Constantin Radu, unul dintre cei mai importanți colecționari de obiecte radio și comunicație militare din țară, membru senior al Asociației noastre.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s