Odihnă veșnică Eroului cpt. Aviator Alexandru Șerbănescu

Conducerea Asociației de Reconstituiri Istorice „Ferdinand I” a onorat invitația doamnei Eleonora Arbănaș, nepoata eroului cpt. aviator Alexandru Șerbănescu, fiind prezentă la ceremonia religioasă și militară din Cimitirul Militar Ghencea, cu ocazia împlinirii a 77 de ani de la ultimul zbor al Eroului Alexandru Șerbănescu, căzut la datorie apărând cerul țării. Pe 18 august 1944, cpt. av. Alexandru Şerbănescu cădea eroic, fiind doborât în aer de aviaţia americană la Ruşavăţ-Vipereşti, într-o luptă aprigă, inegală tehnic şi numeric.

Au participat la evenimentul organizat de Fundația „Erou Căpitan Aviator Alexandru Șerbănescu” și Forțele Aeriene Române, din partea Asociației noastre, domnul General-Maior (rtr.) RADU THEODORU, Președinte de onoare, Liviu Burcea, Președinte ARI.F, comandor (rez.) Ion Breazu, Membru de onoare ARI. F și Alexandru Burcea, în uniformă pilot aviație, model Forțele Aeriene Regale ale României, 1944).

Semper Fidelis Patriae!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s