Membrii ARIF, prezenți la „Cupa Reginei” și „Cupa Regelui” la oină, ediția a II-a, 2021

Asociația de Reconstituiri Istorice „Ferdinand I” a participat sâmbătă, 3 iulie 2021, la Ploiesti la „Cupa Reginei” și „Cupa Regelui” la oină, ediția a II-a, eveniment sportiv organizat de Federația Română de Oină. Oina este sport național aflat sub Înaltul Patronaj al Casei Regale.

Competiția a început la ora 18.00, după ce corul Filarmonicii „Paul Constantinescu” din Ploiești a intonat Imnul de Stat al României și Imnul Regal.

Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Române, a dat lovitura de începere a finalei „Cupei Reginei”, iar Alteţa Sa Regală, Principele Radu, a dat lovitura de începere a „Cupei Regelui”.

Asociația noastră mulțumește cu gratitudine d-rei Irina Andreea Cristea, președinte Alianța Națională pentru Restaurarea Monarhiei – ANRM și d-lui Dan Radulescu, vicepreședinte, pentru invitația adresată la acest eveniment de excepție pentru sportul românesc, desfășurat sub Înaltul Patronaj al Casei Regale.