Protocol de colaborare între Muzeul Golești și Asociația „Ferdinand I”

Asociația de Reconstituiri Istorice „Ferdinand I”, organizație al cărui scop principal îl constituie promovarea tradiţiilor istorice și militare românești, cultivarea respectului faţă de ostaşii armatei române și armatelor străine, care, cu cinste, curaj şi sacrificiu, şi-au făcut datoria faţă de patria lor, promovarea valorilor naționale, cunoașterii istoriei și păstrarea în memoria posterității a personalității Regelui Ferdinand I, a încheiat în data de 31 august 2020, zi națională de sărbătorire a limbii române, un protocol de colaborare cu Muzeul Național al Viticulturii și Pomiculturii Golești.

Președintele Asociației noastre, dr. ec. Ligian Tudoroiu, a declarat că obiectul protocolului semnat cu Muzeul Național al Viticulturii și Pomiculturii Golești, îl reprezintă „crearea unui cadru de colaborare extins în vederea participării la manifestări istorico-militare, omagiale, comemorative sau de reconstituire istorică, în spiritual respectului față de tradițiile naționale și universale, educării tinerei generații, cinstirii eroilor neamului, dar și ai celor alte armate, promovarea tradițiilor militare românești, prin participarea la defilări, gărzi de onoare, ceremoniifestive sau d ecomemorare, demonstrații de mânuiri de arme, exerciții tactice, reconstituiri de bătălii, îngrijire a unor monumente și morminte ale eroilor.”

 Asociația noastră își propune prin intermediul acestui protocol de colaborare, organizarea în cadrul Muzeului Național al Viticulturii și Pomiculturii Golești a unor activități educative interdisciplinare, expoziții foto-documentare, obiecte și arme de colecție sau istorie vie, pentru a reda publicului tânăr, cât mai fidel, reconstituirea unor epoci și tradiții militare, în semn de omagiu pentru generațiile care prin priceperea, eforturile și sacrificiile lor, au contrinuit la formarea unei identități naționale sănătoase. De îndepărtăm astăzi de puntea dintre trecut și prezent, iar acest protocol semnat între asociația noastră și una dintre cele mai importante instituții naționale de cultură și istorie, păstrătoare a unor vechi tradiții românești, vine să readucă în atenția publicului, mai ales cel tânăr și foarte tânăr, nevoia unor parteneriate capabile să genereze acțiuni reale de redescoperire prin interacțiune direct, a tradițiilor istorice și militare, a unor personaje și modele istorice care de-a lungul timpului au jucat un important rol în conturarea identității românești.

Protocolul semnat între Asociația de Reconstituiri Istorice „Ferdinand I” și Muzeul Național al Viticulturii și Pomiculturii Golești s-a încheiat pentru o perioadă de un an, putând fi prelungit în mod automat, pentru o perioadă de încă un an, cele două părți asigurând reciproc respectarea termenilor stabiliți în cadrul protocolului de  colaborare, conform precizărilor directorului general al Muzeului din Golești, dr. Iustin Dejeanu. „Părțile își vor asigura reciproc, în măsura posibilităților, sprijin logistic și documentar, susținând demersurile de promovare a evenimentelor organizate în comun. Avem nevoie de o regândire a felului în care evenimentele cultural-istorice pe care le propunem publicului, se vor reflecta în ideea acestuia de a interacționa în mod direct cu istoria și implicit, cu trecutul pe care îl readucem în lumina prezentului”.

Asociația de Reconstituiri Istorice „Ferdinand I”

Departamentul de Comunicare

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s